הלימודים הקליניים

קליניקה אופטומטרית לבדיקות ראייה

קליניקה לעדשות מגע

קליניקה לראיה ירודה

קליניקה לאימון חזותי

קליניקה אופטומטרית לבדיקות ראייה

הקליניקות האופטומטריות לבדיקות ראייה מיועדות הן כשרות לקהילה - בדיקות ללא עלות לקהל הרחב, והן להכשרתם של סטודנטיות וסטודנטים לאופטומטריה כאופטומטריסטיות ואופטומטריסטים מוסמכים. כל הבדיקות נעשות בהשגחה, פיקוח והנחיה של הצוות הקליני שלנו הכולל אופטומטריסטים ואופטומטריסטיות מומחים עם נסיון רב. 

סטודנטיות וסטודנטים לאופטומטריה משנה שניה ללימודיהם נחשפים לעבודה מעשית בתחום.

בשנה שנייה סטודנטיות וסטודנטים בקורס זה מתחילים להכיר את מהלך בדיקת הראיה תוך תרגול מעשי אחד על השני. בשנה זו לומדים את הטכניקות הדרושות לביצוע בדיקה מקיפה על מערכת הראייה של כל מטופלת ומטופל. זה כולל: הכרת תופעות שכיחות באוכלוסיה המטופלת, חדות ראיה, בדיקות למשקפיים ועדשות מגע, בדיקות של איכות שיתוף פעולה הדו-עיני הכוללות: בדיקות לפזילות, עיניים עצלות ומקרים מיוחדים אחרים.

בשנה זו הדגש הוא על ביצוע מדוייק של הטכניקות והוצאת ממצאים אמינים, בשלה הבא הסטודנטיות והסטודנטים ילמדו לפענח את הממצאים שיתקבלו כדי שיוכלו לקבל החלטות ומסקנות קליניות לגבי כל מטופלת ומטופל.

בשנה השלישית הסטודנטיות והסטודנטים ישפרו את ביצועי הטכניקות המקובלות וילמדו טכניקות מתוחכמות ומתקדמות יותר. לקראת הסמסטר השני הסטודנטית תתחיל בדיקות אופטומטריות מקיפות על אנשים מכלל האוכלוסיה בפיקוח צמוד של ד"ר לאופטומטריה. הדגש בשנה זאת הוא על רצף הבדיקה ופיענוח של הממצאים.

לקראת סוף השנה הסטודנטיות והסטודנטים יתרגלו קבלת החלטות מעשיות כולל: מתן משקפיים ו/או עדשות מגע מתן אביזרים מיוחדים במקרה הצורך והמלצות לטיפול נלווה אופטומטרי ו/או רפואי.

בשנה הרביעית הסטודנטית והסטודנט יתמקדו בצבירת ניסיון קליני במרפאות השונות של המחלקה ויתבקשו לקבל החלטות קליניות לכל מצב ועניין.

הסטודנט/ית תמיד מלווים בפיקוח ד"ר לאופטומטריה שיעזור/תעזור בפיענוח מקרים מיוחדים ותהליכי קבלת החלטות.

בסוף שנה רביעית הסטודנט/ית יהיו מוכנים לטפל בכלל האוכלוסיה הקיימת בכוחות עצמם.

קליניקה לעדשות מגע

הקליניקה לעדשות מגע מיועדת לאפשר לסטודנטיות וסטודנטים לקבל הכשרה בהתאמת עדשות מגע רגילות ומיוחדות למגוון בעיות או לקויות ראייה, ולתת שרות לקהל הרחב ובעיקר לפציינטים ופציינטיות עם בעיות ראייה מורכבות.

כל סטודנטית וסטודנט בשנה ד' יעבורו שעתיים וחצי שבועיות בקליניקות עדשות מגע. כחלק מתכנית הלימודים הסטודנטים יטפלו בפציינטים ופציינטיות במגוון רחב של סוגי עדשות מגע.

כחלק מהתכנית, הסטודנטים יבצעו התאמות עדשות מגע קבועות, חד פעמיות, חודשיות וקשות נושמות.

בשנים האחרונות המרפאה קיבלה שם ומוניטין של קליניקה לפציינטיות ופציינטיות עם דרישות מיוחדות, כך הסטודנטיות והסטודנטים ירכשו ניסיון בהתאמות עדשות מגע מיוחדות כמו לקרניות מעוותות, פוסט ניתוח תשבורת, קרטקונוס, קרניות עם אסטיגמציה, עדשות מולטיפוקליות, עדשות להורדת מספר ועדשות לשימוש קוסמטי ותירפוטי.

במשך שנת הלימודים הרביעית, מחלקת עדשות מגע מארגנת תערוכה בקמפוס לסטודנטים וסטודנטיות, בו נוכחות החברות המובילות בתחום, על מנת שהסטודנטיות והסטודנטים יכירו את המוצרים הקיימים בשוק.

בסוף שנה ד' הסטודנטיות והסטודנטים יהיו כשירים לטפל בכל סוג של מקרה מהפשוט עד המסובך שיופיע בקליניקה שלה או שלו.

קליניקה לראיה ירודה

הקליניקה לראייה ירודה באוניברסיטת בר אילן פונה לאוכלוסיית כבדי הראייה ומציעה בדיקות יסודיות והתאמת פתרונות אופטיים ודיגיטליים החדשים ביותר המותאמים אישית לכל מטופל באופן מדויק ובחינם.

בחולים הסובלים ממחלות רשתית, כגון ניוון מקולרי, רטיניטיס פיגמטוזה, גלאוקומה, סכרת ועוד, הטיפול במשקפיים רגילים אינו מאפשר שיפור ראיה מיטבי. חולים אלו סובלים מקשיים בזיהוי פרצופים, קריאה וכתיבה, שדה ראייה מצומצם, צפייה בטלוויזיה, שימוש במחשב או אפילו התמצאות בבית ובמרחב. המגבלות הללו פוגעות בתפקוד העצמאי, ההתנהלות היום יומית ולמעשה באיכות חייהם של אוכלוסייה זו.

בקליניקה לראיה ירודה באוניברסיטת בר-אילן אנו מבצעים בדיקות מקיפות ויסודיות לחולים אלו ללא תשלום.

הבדיקות הקלינית משולבת לעיתים עם אמצעי הדמיה או אמצעים אחרים בהתאם לצורך. לאחר הבדיקה והבנת הקשיים והמגבלות של המטופל עוברים להתאמת עזר לראיה ירודה ותרגולו. התאמה מדויקת של עזרים אלו מאפשרת לסובלים מראייה ירודה לשפר ולנצל באופן המיטבי ביותר את ראייתם הקיימת.

לרשות הקליניקה עזרים רבים. ביניהם : משקפי הגדלה מיוחדים, טלקסקופים, פילטרים, מגדלות, טמ"סים ופיתוחים טכנולוגים מתקדמים.

מטרת הקליניקה היא לשפר ולשקם את הראייה של כל מטופל כך שיוכלו לתפקד באופן עצמאי ולחזור לפעילויות השונות מחיי היום יום, אשר נפגעו עקב הראייה הלקויה.

קליניקה לאימון חזותי

קליניקה לתרגילי ראייה (אימון חזותי) המכונה visual therapy or visual training מקנה לסטודנטיות ולסטודנטים לאופטומטריה כישורים לטפל באמצעות אימון חזותי במגוון בעיות של תפקודי ראייה, כולל אלו הקשורים לתנועות עיניים ותאום עיניים ועומק ראייה, מנגונוני פוקוס ותפיסה חזותית (אבחנה חזותית, זיכרון חזותי, יחס מרחבי ועוד)

בנוסף, הקליניקה נותנת שרותי אימון חזותי ללא עלות לקהל הרחב כולל ילדים, ילדות, נוער ומבוגרים. לפרטים נוספים לקהל הרחב>>

התחום של אימון חזותי כולל טיפול אופטומטרי במצבים של פזילה, עין עצלה, חוסר שליטה על מנגנוני פוקס/אקומודציה, קשיים בשיתוף פעולה בין העיניים (ידוע בארץ בשם "מיקוד ראייה"), קשיים בשליטה בתנועות העיניים שגורמים לקשיי קריאה ובנוסף לקויות בתפיסה חזותית. טיפולים אלו מיועדים לילדות, לילדים, לנוער ולמבוגרים. האימון החזותי כולל תרגילים עם מכשירים שמספקים משוב (feedback) מידי לפציינטית או לפציינט לגבי שליטתם בעיניים ובראייה, וכולל שימוש בעדשות, פריזמות, מכשירים ייחודיים, תוכנות  ממוחשבות ייעודיות, ועוד ציוד טכנולוגי מתקדם.

מטרת הקורס לאימון חזותי:

  1. להקנות לתלמידת או תלמיד שנה ד מיומנות במכשירים וטכניקות של אימון חזותי ואורטופטיקה.
  2. ללמד את הסטודנט/ית איך לבצע אבחנה נכונה במקרים שזקוקים לאימון חזותי.
  3. לתת לסטודנט/ית את הכלים והניסיון לתכנן טיפול מראש.
  4. לספק ניסיון טיפולי בפציינטיות/ים עם לקויות בראיה דו-עינית, פזילה, עין עצלה, שליטה במנגנוני פוקוס, ושליטה בתנועות עיניים.
  5. לספק לסטודנט/ית אינפורמציה וניסיון בטיפול אופטומטרי בנפגעי/ות ראש.